Osocze bogatopłytkowe PRP – rodzaje systemów, na co zwracać uwagę!!!

PRP Zabieg Skóra

Osocze bogatopłytkowe PRP – zabieg medycyny estetycznej jako jeden z nielicznych znajduje swoje potwierdzenie w skuteczności poprzez badania naukowe. Prawidłowo wykonany ma właściwości silnie pobudzające nasza skórę do regeneracji, stymulacji a to wszystko poprzez płytki krwi zawarte w osoczu.

Aby uzyskać takie działanie należy przestrzegać określonych procedur i odpowiednich narzędzi z przeznaczeniem do zabiegu jak sama nazwa wskazuje -medycznego. Mamy obowiązek względem siebie jak i pacjenta zapewnienie pełnego zakresu bezpieczeństwa, które powinno być naszą najważniejszą cechą w pracy z pobieranym materiałem. Są to proste sposoby jednak często pomijane, gdyż uważane są za tak oczywiste.

Do uzyskania skoncentrowanych płytek krwi pobierana jest krew pacjenta do probówki, następnie trafia ona do wirówki .Odwirowana rozwarstwia się i uzyskujemy pełny obraz płynu z płytkami krwi. Tak uzyskana „preparat” trafia do skóry poprzez ostrzykiwanie metodą mezoterapii. Preparat krwiopochodny (PRP) zawiera liczne czynniki wzrostu mające właściwości regenerujące, pobudzające fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. PRP jest całkowicie biokompatybilne [ autologiczne ] co oznacza, że nie niesie dla naszego organizmu żadnych reakcji alergicznych czy nietolerancji.

Aby w pełni móc korzystać z tak cennych składników zabieg musi być wykonany przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych narzędzi w pełnej sterylności i dokładności.

Literatura medyczna wykazuje miejscowe działanie składników krwi pod warunkiem zachowania odpowiedniego stężenia. Do naszych zadań należy zachowanie wszelkich czynności dających pełen wachlarz bezpieczeństwa jak i również dostarczenie pacjentowi odpowiedniego stężenia czynnika wzrostu co zagwarantuje jego skuteczność. Zbyt niska zawartość płytek krwi cechuje niską skuteczność otrzymanego osocza. Otrzymując wysokie stężenie warto aby nie doszło do uszkodzenia samych płytek krwi poprzez np. zbyt szybkie wirowanie dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich metod.

Probówki-naszym sprzymierzeńcem

Stosujemy probówki z ACD lub bez oraz zawierające ACD i żel separujący. Probówki bez żelu separującego pozwalają na odwirowanie na niższych obrotach natomiast z żelem separującym na wyższych parametrach wirowania. W przypadku obu rodzajów probówek otrzymujemy podobną koncentracje płytek.

Na Polskim rynku mamy ogromny wachlarz wyboru producentów i rodzajów probówek. Warto zwrócić uwagę na fakt wymogów prawnych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia względem wyrobów z przeznaczeniem na zabieg.

Wyroby medyczne klasyfikuje się dla określenia stopnia ryzyka jakie wynika z ich stosowania, co w przypadku zabiegu do pozyskiwania komponentów krwi winno być nadrzędne.

Klasyfikacja obejmuje wyroby medyczne MDD jak i wyroby medyczne do diagnostyki in vitro IVD. [ rys. poniżej pokazuje różnice ]

Probówki medyczne z certyfikatem MDD dzielimy na poszczególne klasy. I tak klasa I bez funkcji pomiarowej , nie sterylne klasa IIa i klasa IIb tutaj mamy produkty służące do przechowywania lub przesyłania krwi, płynów ustrojowych a nawet i organów ciała. Klasa III służy już do użytku w bezpośrednim kontakcie z centralnym układem nerwowym oraz preparaty implantologiczne utrzymujące się w organizmie powyżej 30 dni.

Jak zatem widać klasa II jest wyrobem medycznymi z przeznaczeniem na modyfikacje biologiczną lub chemiczna składu krwi, płynów ustrojowych do infuzji do organizmu. Aktywne wyroby medyczne służą do podawania lub usuwania produktów leczniczych.

Dodatkowo produkt posiadający znak CE daje nam gwarancję jakości i bezpieczeństwa co w naszej pracy z osoczem odgrywa bardzo istotną rolę.

Druga klasyfikacja to wyroby medyczne do diagnostyki in vitro służące do badań laboratoryjnych do kreślenia ilości konkretnego składnika w różnych płynach ustrojowych. Niestety w tym przypadku nie jest możliwe podanie w skórę pozyskanych autologicznych składników krwi.

Jest to probówka laboratoryjna z przeznaczeniem tylko do pobierania krwi i dalszego jej badania.

Reasumując: probówki tzw. laboratoryjne IVD służą do badań w laboratorium a probówki medyczne z certyfikatem MDD służą do zabiegów leczniczych estetycznych i żadna z nich nie może być używana w innym celu niż określił je producent w procesie klasyfikacji i certyfikacji.

W przypadku osocza dochodzi do pobrania krwi pacjenta odwirowaniu i ponownego jej podania tak wiec probówka używana do zabiegu musi spełniać większe wymogi i nadzór względem narzędzi do pobierania krwi w celu badań laboratoryjnych. Cały etap pobierania i podawania nie powinien być wykonany za pomocą probówek przeznaczonych do badań in vitro w laboratorium.

Osocze bogatopłytkowe daje nam potężne narzędzie w walce o młody wygląd. Wysoki poziom bezpieczeństwa poprzez odpowiednie narzędzia medyczne , odpowiednie stężenie preparatu , metodyka zabiegu przeprowadzona w sterylności i z należytą starannością da efekty tak pożądane przez wielu pacjentów: odmłodzoną, zrewitalizowana i bardziej elastyczną skórę.

Mamy nadzieję, że teraz już wiecie na czym pracować i jakich dokonywać wyborów i o co pytać specjalistów a Pacjentom życzymy wspaniałych efektów i bezpieczeństwa podczas zabiegów.

Podobne posty

komórki macierzyste cd34/hCGF vs fibryna

komórki macierzyste cd34/hCGF vs fibryna

HCGF czyli komórki macierzyste CD34 to najskuteczniejszy zabieg istniejący w medycynie regeneracyjnej. Często mylone z fibryną są absolutnie innowacyjnym zabiegiem. Tylko dwie...

Telefon

+48 601 581 531

Adres

Armii Krajowej 22
58-130 Żarów

Email

info@mesologic.pl

Godziny

Pn-Pt: 8:00 - 16:00