Przygotowanie, przebieg i bezpieczeństwo zabiegu PRP

pobieranie osocza

Jeśli lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, zaleci zabieg z wykorzystaniem osocza, wcześniej poradzi, by wybrać się do punktu pobrań krwi, w celu zbadania zawartości płytek krwi. W przypadku gdy wyniki badań potwierdzą, że krew pacjenta spełnia normy do zastosowania tej terapii, pacjent wybiera się na kolejne pobranie krwi, która zostanie wykorzystana do przygotowania preparatu do użycia w zabiegu.

Bez względu na obszar ciała, który będzie poddany zabiegowi, należy pobrać ok. 8-24 ml krwi. Następnie przygotowywany jest z niej preparat, który zawiera oddzielone osocze wraz ze skoncentrowanymi składnikami krwi.

Pacjenci oceniają zabieg jako mało przyjemny, jednak aby zapewnić im komfort, przed wykonaniem zabiegu obszar, który zostanie poddany zabiegowi, zostaje pokryty kremem znieczulającym.

Lekarz wprowadza prp liniowo wzdłuż zmarszczek lub metodą mezoterapii. Taki zabieg trwa od 30 do 60 minut, w zależności od wielkości obszaru.

Jak wygląda skóra po zabiegu PRP?

Po 2 dniach od zabiegu następuje proces głębokiej odbudowy tkanek, natomiast na efekty trzeba poczekać dwa tygodnie. Wówczas poprawia się gęstość, sprężystość, koloryt i napięcie skóry i zmniejszają się przebarwienia. Polepsza się wchłanialność kosmetyków, a naskórek dłużej utrzymuje wilgoć.

Bez przeprowadzenia dodatkowych zabiegów anti-aging efekty zabiegu utrzymują się przez około pół roku.

Po aplikacji osocza obszar skóry poddany zabiegowi może być zaczerwieniony i zasiniony, przez maksymalnie 2 dni mogą być na niej widoczne maleńkie grudki, które można ukryć, nakładając makijaż.

Do czasu zagojenia się zaczerwienień należy chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych i zrezygnować z wizyt w solarium.

Czy zabieg ten trzeba powtarzać?

Jeśli pacjentowi zależy na osiągnięciu trwałych efektów odmładzania i zaobserwuje się pozytywną reakcję osocza bogatopłytkowego na skórę, wówczas lekarz może zalecić serię 3-5 powtórzeń.

Jeśli celem zabiegu było jedynie wypełnienie zmarszczek czy bruzd lub redukcja blizn potrądzikowych to zwykle zabieg jest jednorazowy.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu PRP

Z zabiegu osoczem powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią, ale także przyjmujące leki immunosupresyjne i antykoagulanty. Przeciwwskazaniem do wykonania tej procedury są zakażenia wirusowe, czynne infekcje i opryszczka, alergia na nukleotydy czy zmiany ropne skóry. W przypadku chorób hematologicznych i naczyniowych, autoimmunologicznych i nowotworowych, ale także zespołu wątrobo-nerkowego i nosicielstwa wirusa HIV również należy zrezygnować z tej terapii.

Bezpieczeństwo zabiegu PRP

Jeśli zabieg osoczem jest wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza, ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych jest minimalne.

Podobne posty

komórki macierzyste cd34/hCGF vs fibryna

komórki macierzyste cd34/hCGF vs fibryna

HCGF czyli komórki macierzyste CD34 to najskuteczniejszy zabieg istniejący w medycynie regeneracyjnej. Często mylone z fibryną są absolutnie innowacyjnym zabiegiem. Tylko dwie...

Telefon

+48 601 581 531

Adres

Armii Krajowej 22
58-130 Żarów

Email

info@mesologic.pl

Godziny

Pn-Pt: 8:00 - 16:00